دکتر خوب چه کسی است؟

اسلایدر 2 کاربلداناشاره به دکتر خوب در کاربلدانslider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1slider pic 1

دکتر خوب میخوای؟

همین الان دکتر خوب شهرت رو پیدا کن

جواب بده، جایزه بدیم...

این شخصیت در سریال ساختمان پزشکان ، دکتر چه بود؟

دکتر هومن ملکی ساختمان پزشکان

شاید تا به امروز کلمه دکتر خوب را بارها و بارها شنیده باشید ولی منظور از دکتر خوب دقیقا چه دکتری است ما در این مقاله قصد داریم ویژگی های یک دکتر خوب را بررسی کنیم همچنین به حقوق و مزایای پزشکان نیز بپردازیم.

همان طور که می دانید، حرفه پزشکی از دیرباز تا کنون حرفه مهم و کاربردی بوده است. به همین خاطر مورد توجه زیاد مردم قرار گرفته است. زیرا یک دکتر خوب و حرفه ای می تواند شما را به درستی درمان کند و سلامتی را به شما بازگرداند. ولی یک دکتر بد قطعا بیماری شما را بدتر خواهد نمود. امروزه علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده به همین دلیل روش های درمان جدیدی وارد عرصه پزشکی شده است. ولی با تمام این تجهیزات جدید و مدرن ما هنوز هم به پزشکان نیاز مند هستیم. زیرا کار با این دستگاه های پیشرفته نیاز به علم و تجربه کافی دارد. ولی یک دکتر خوب می تواند چندین برابر یک دستگاه مفید واقع شود. در علم طبابت هوشیاری، تصمیم گیری سریع، علم کافی و تجربه بالا، مهم ترین خصوصیات یک دکتر خوب است. در ادامه به ویژگی های یک دکتر خوب اشاره میکنیم.

یک دکتر خوب علاوه بر مواردی که در بالا اشاره شد باید بتواند با بیمار خود ارتباط برقرار کند. این موضوع، سبب آرامش فکری بیمار می شود و پس از این کار، دکتر تازه، کار اصلی خود را یعنی طبابت را شروع می کند. در گام نخستین باید تشخیص دهد بیماری فرد مراجعه کننده چیست و چگونه قابل درمان است.

همچنین باید ساده ترین و موثر ترین راه را پیدا کند و ارائه دهد تا بتواند مشکل بیمار را حل کند. یک دکتر خوب باید بسیار هوشیار و خوش بین باشد. در علم طبابت این امر بسیار موثر است؛ زیرا هوشیاری دکتر سبب انجام گیری درست و به موقع کارها می شود همین امر باعث میشود تا بیمار مراجعه کننده به توانایی و علم دکتر اعتماد کند و آرامش خود را بدست اورد.

یک دکتر خوب علاوه بر سلامت جسمی باید بتواند ارامش روحی بیمار را تامین کند. این کار باعث از بین رفتن استرس می شود همچنین یک دکتر خوب باید رازدار و امین بیمار خود باشد و اطلاعات بیمار را تا ابد حفظ کند. در گام بعدی یک دکتر خوب باید با بیماران خود یکسان و عادلانه برخورد کند؛ تا بتواند تمام بیمار های خود را راضی و سلامت نگه دارد. در علم طبابت یکی از مهم ترین اصل ها تصمیم گیری سریع و به موقع است که تقریبا بیشتر پزشکان از این ویژگی بهره می برند.

دکتر خوب کاربلدان

سوگند نامه بقراط

سوگند نامه بقراط، سوگندی است که پزشکان در سده پنچم در جهت وفاداری به حیطه کاری خود یعنی علم طبابت و ارائه نهایت سعی و تلاش و از خود گذشتگی خود یاد میکردن. در این سوگند خدا را شاهد قرار میدادن که قوانینی که تصویب کرده اند را اجرا نمایند. مانند رازداری پزشکی، رفتار عادلانه با بیماران، کمک نکردن در سقط جنین، سواستفاده نکردن از بیماران و

امروزه در کشور های زیادی دکتران و پزشکان، پس از فارغ التحصیلی و قبل از آغاز کار طبابت خود، سوگند نامه بقراط را خوانده و به آن پایبند می شوند. یک دکتر خوب همواره این سوگند نامه مقدس را در تک تک ثانیه های طبابت خود در جلو چشمانش می بیند. او همواره تلاش میکند، سوگند نامه بقراط خط مشی اصلی و مسیر طبابت او را روشن نماید.

سوگندنامه دکتر خوب

حقوق و مزایا پزشکان

حقوق و مباحث مالی یک دکتر خوب باید اولویت دوم او باشد. پزشک خوب، در درجه اول باید به فکر سلامت شخص بیمار باشد. با اینکه امروزه این امر کمی کم رنگ شده است ولی هنوز هم دکترهایی هستند که به سلامت بیمار ها توجه بیشتری دارند.

حقوق و مزایا پزشکان وابسته به نوع فعالیت و تخصص شان است. ولی به صورت میانگین حقوق پزشکان در ماه بالای ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰است و البته از مزایای دولتی خوبی هم بهره مند هستند. فراموش نشود که برای قبولی در رشته های پزشکی باید تلاش بسیاری کرد و سالها اموزش دید تا بتوانید مدرک طبابت خود را دریافت کنید. از این رو طبابت جدا از بحث مالی خدمت بزرگی نسبت به جامعه است. به همین دلیل پزشکان از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار هستند. موقعیتی را به اسانی بدست نیاورده اند.

در علم طبابت سختی های بسیار زیادی وجود دارد؛ از جمله استرس کاری بسیار بالا، کمر درد و گردن درد. در این علم یک اشتباه کوچک از درطرف پزشک می تواند به قیمت جان یک نفر تمام  شود. به همین خاطر ورود و قبولی در رشته های پزشکی بسیار سخت است. در این رشته، مسئولیت بسیار بزرگ و خطیری را باید پذیرفت. پزشک در برابر جان بیمارهایش مسئول است و باید با راهنمایی صحیح و تجویز درست، بیمار را از هرگونه حادثه ایی دور نگه دارد. البته در بعضی از مواقع هم واقعا دیگر کاری از دست پزشک بر نمی اید. زیرا بیماری فرد بسیار پیشرفت کرده و دیگر هیچ کاری نمی توان برای او کرد. دراین مواقع دیگر مسئولیتی متوجه دکتر در برابر بیمار نیست. البته قطعا قلب دکتران خوب در این مواقع حسابی به درد خواهد آمد.

منشور حقوق بیماران

منشور حقوق بیماران در ایران شامل پنج محور اصلی می باشد البته این منشور در سراسر دنیا معمولاً مفاد یکسانی دارد.

۱- محور اول با عنوان (دریافت مطلوب خدمات سلامت حق بیمار است) معرفی می گردد این محور شامل ۱۱ زیر عنوان است که به صورت مختصر این یازده عنوان به مسائلی مثل مسائل زیر اشاره می کند: خدماتی که به بیماران ارائه می‌شود باید شایسته شان، اعتقادات، فرهنگ، برپایه صداقت، به دور از تبعیض جنسیتی، فرهنگی، مذهبی، قومی، بر اساس دانش روز، با در نظر گرفتن منافع بیمار، باشد. همچنین خدمات باید به صورت عادلانه به تمام بیماران ارائه شود. تمامی ارکان مرکز ارائه دهنه خدمات پزشکی و هر دکتر خوبی که در گروه درمان حضور دارد، باید در راستای بهبود بیمار با هم هماهنگی کامل داشته باشند. خدمات درمان باید به نحوی به بیمار ارائه شود که او را از هرگونه درد و رنج اضافی دور نگه دارد. همچنین باید توجه ویژه ای به قشر آسیب پذیر جامعه از قبیل سالمندان بیماران روانی کودکان و غیره شود. باید خدمات به سرعت و با احترام به وقت بیمار، به او ارائه شود. خدمات باید بر اساس زبان سن و جنس بیماران باشد.

۲- محور دوم عبارت است از ( اطلاعات باید به نحو مطلوب و به میزان کافی در اختیار بیمار قرار گیرد). این محور، دارای ۷ زیر مجموعه است که به صورت خلاصه پیامی که این ۷ گزینه به مخاطب ارائه می دهند از قرار زیر است: منشور حقوق بیمار، ضوابط و هزینه های درمانگاه و بیمارستان، نام مسئولیت و درجه هر دکتر خوب و محترم و هر یک از اعضای گروه پزشکی، روش تشخیص بیمار و نحوه دسترسی به پزشک و اعضای اصلی گروه پزشکی، همچنین تمام اقدامات پژوهشی و آموزش های لازم، باید در اختیار بیمار قرار گیرد. تمام این اطلاعات باید به سرعت در اختیار بیمار قرار بگیرد؛ مگر اینکه وضعیت بیمار اورژانسی باشد در این صورت اطلاعات پس از درمان او در اختیارش قرار خواهد گرفت. البته اگر بیمار بخواهد می تواند از پذیرش این اطلاعات امتناع نماید. همچنین بیمار حق دارد تمام اطلاعات موجود در پرونده خودش را مطالعه کند.

منشور حقوق بیمار برای دکتر خوب کاربلدان
منشور حقوق بیمار بین الملل

 

۳- محور سوم به این صورت آمده است که (حق انتخاب و تصمیم گیری آزادانه بیمار در دریافت خدمات سلامت باید محترم شمرده شود) این محور شامل ۵ زیر مجموعه کلی می باشد که به صورت خلاصه عبارت است از: بیمار می تواند دکتر مورد نظر خودش را انتخاب کند. بیمار می تواند مرکز ارائه دهنده خدمات سلامت را انتخاب کند. بیمار می تواند از دکتری خوب و ثانویه برای مشاوره استفاده کند. همچنین او می‌تواند در پژوهش های زیستی شرکت کند. بیمار می‌تواند مسئولیت قبول یا رد درمان های پیشنهادی را هم به عهده بگیرد. بیمار می تواند درباره ادامه مراحل درمان تصمیم گیری نماید؛ مگر در مواردی که فرد به دنبال خودکشی است و یا صلاحیت ‌های کافی را ندارد. بیمار باید زمان کافی جهت تصمیم گیری داشته باشد.

۴- محور چهارم با عبارت (ارائه خدمات سلامت باید مبتنی بر احترام به حریم خصوصی بیمار و رعایت اصل رازداری باشد) مطرح شده است. این محور شامل چهار زیر مجموعه از قرار زیر است: تمام اطلاعات بیمار باید مخفی بماند مگر در مواردی که قانون استثنا کرده است. امکانات لازم جهت پنهان داشتن راز بیمار باید فراهم باشد. فقط بیمار و گروه درمان باید از مراحل درمان باخبر باشند؛ البته بیمار میتواند یک نفر معتمد به همراه داشته باشد.

۵- محور پنجم و در واقع محور آخر، درباره نحوه و حق شکایت از دکتر، گروه و مرکز ارائه دهنده خدمات پزشکی است؛ که با عبارت (دسترسی به نظام کارآمد رسیدگی به شکایت حق بیمار است) بیان شده است این محور شامل سه زیر مجموعه میباشد که البته در مورد یک دکتر خوب مصداق ندارد و به صورت خلاصه می گوید: هر بیمار حق دارد از مرکز خدمات درمانی و یا گروه درمان شکایت کند، بدون آنکه از کیفیت خدمات درمانی که با ارائه میشود کم شود. همچنین می‌تواند از نحوه و مراحل شکایت خود آگاه شود. شکایت بیمار باید سریعا رسیدگی گردد. شکایت او می توانند درباره هر یک از مواردی که در این منشور ذکر شد باشد.

ویدئوی مرتبط

در این ویدئو بخشی از قرائت سوگند نامه بقراط را مشاهده خواهید کرد. سوکند نامه ای که عمل به آن برای هر دکتر خوب الزامی است.

مقالات مرتبط

نکاتی درباره عمل بینی 1
مقالات دکتر خوب
superadmin

نکاتی درباره عمل بینی

یکی از عمل های جراحی زیبایی که جدیداً بسیار مورد توجه قرار گرفته است عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. البته منظور از جدیداً، صد

ادامه مطلب
کنترل قند خون با گیاهان دارویی
مقالات دکتر خوب
superadmin

کنترل قند خون با گیاهان

در این مقاله که امروز در وب سایت کاربلدان، کارگروه دکتر خوب، برای شما فراهم کرده ایم می خواهیم از گیاهان دارویی صحبت کنیم که

ادامه مطلب
آموزش اندازه گیری فشار خون
مقالات دکتر خوب
superadmin

آموزش اندازه گیری فشار خون

تمام معایناتی بر روی بیماران انجام می شود، برای اندازه گیری چهار علائم اصلی حیاتی است. این چهار علائم اصلی حیاتی عبارتند از: تعداد ضربان

ادامه مطلب

برای دریافت هدیه خود … دکمه زیر را بزنید….