یک دکتر خوب معمولاً چه سنی دارد؟

با توجه به اینکه برای تبدیل شدن به یک پزشک، باید سالهای زیادی را به تحصیل پرداخت؛ پس نمیتوان انتظار داشت که یک دکتر خوب کم سن و سال ملاقات کنیم. تحصیلات لازم برای تبدیل شدن به یک دکتر عمومی حداقل ۸ سال زمان در دانشگاه را می طلبد که مراحل آن را می توانید در مقاله چگونه می توان یک دکتر خوب شد مطالعه کنید. ۱۲ سال هم زمانی است که فرد باید در تحصیلات اولیه بگذراند. با توجه به اینکه فرد از ۷ سالگی وارد مدرسه می شود و با توجه به اینکه برای تبدیل شدن به یک دکتر خوب باید تجربه اندوزی هم داشته باشد؛ می توان نتیجه گرفت که تمامی دکتر ها حداقل سن ۳۰ سال را باید داشته باشند.

البته موارد استثنایی هم همیشه برای هر موضوعی یافت می شود. در موضوع سن پزشکان که در بالا درباره آن صحبت کردیم می توان استثنائاتی را در نظر گرفت؛ مثلاً اگر فرد از هوش بالایی برخوردار باشد و بتواند مراحل مختلف تحصیل را به صورت جهشی طی کند می توان انتظار داشت که بتوانیم پزشکی را با سن کمتر از ۳۰ سال هم پیدا کنیم. جهشی خواندن مطالب، مخصوصاً در مراحل اولیه تحصیل بسیار ساده تر هم خواهد بود.

تاکنون کمترین سنی که برای یک پزشک ثبت شده، بیست سال است. خانم دکتر اقبال اسد یک دختر مسلمان در فلسطین است که توانسته در سن ۲۰ سالگی مدرک دکترای خود را از کالج پزشکی ویل کرنل بگیرد و یک دکترخوب بشود. اینکه کم سن و سال ترین پزشک دنیا مسلمان است، افتخاری برای تمام مسلمانان جهان به شمار می رود. این پزشک جوان متولد سال ۱۹۹۳ است و اکنون در سال ۲۰۲۱ ، ۲۸ سال سن دارد خانم دکتر اقبال اسد مدرک پزشکی خود را در سال ۲۰۱۳ دریافت کرده است.

جوان ترین دکتر

درباره بالاترین سن ممکن برای پزشکان محدودیتی وجود ندارد. مخصوصاً اینکه عامل مهم تجربه در سن های بسیار بالا به کمک پزشکان می آید و باعث می شود که سن بالا یک مزیت برای پزشک محسوب شود. ولی آیا این مورد همیشه درست است. فرض کنید. درپی یک بیماری به پزشک مراجعه کرده‌اید. پزشک پیرمردی تقریبا ۸۰ الی ۹۰ ساله است، با دست و پای لرزان و عینکی ته استکانی! در ابتدای کار احساس آرامش میکنیم و خیالمان از کیفیت نسخه ارائه شده توسط دکتر راحت است. چرا که این شخص سالهاست که به طبابت مشغول بوده و تجربه بسیار زیادی را برای عملکرد بهتر اندوخته است. اما بعد از مدتی فکرهای زیادی به ذهن می‌آید که باعث می شود کمی دلهره و نگرانی در ما ایجاد شود. مثلاً اینکه آیا این دکتر مسن، هنوز یک دکتر خوب است یا نه؟ آیا نکات مهمی که هر پزشک باید بداند را هنوز به یاد دارد یا بر اثر آلزایمر بخشی از آنها را از دست داده است؟

نگرانی و ترس آنجا بیشتر و غیرقابل تحمل می شود که همچین پزشک و دکتر مسنی بخواهد عمل جراحی انجام دهد! عمل جراحی جایی است که در آن لرزشهای میلیمتری دست هم سرنوشت هستند! البته بسیار کمند پزشکان و دکترهای مسنی که به جراحی می پردازند. چراکه معمولاً جراحی ها ۳ الی ۴ ساعت زمان می برد و این زمانی بیشتر از حد تحمل یک پزشک با سن ۸۰ و ۹۰ سال است.

مسن ترین دکتر

چطور می‌شود که یک دکتر مسن تا این سن به طبابت ادامه می دهد؟ اکثر این پزشکان افرادی هستند که خود دارای درمانگاه هستند. دکترهایی که پول های خود را جمع کرده‌اند و در حرفه مورد علاقه خود یعنی پزشکی سرمایه گذاری نموده اند و امروز دارای یک مرکز درمانی شدند. رئیس یک مرکز درمانی می‌تواند پزشکان را استخدام و اخراج کند که در این مورد آن پزشک مسئول خود همین دکتر مسن است.

البته تا کنون شکایت قابل توجهی به نظام پزشکی نشده که یک دکتر مسن به بیماری آسیب رسانده یا نه. تنها یک مورد شکایت به خاطر کهولت سن یک دکتر وجود دارد که از یک دکتر ۹۰ ساله شده و به خاطر نسخه ی او است. سازمان نظام پزشکی از آن پزشک درخواست کرده که دیگر به طبابت ادامه ندهد و مشکل برطرف شده است. ولی با این حال باز هم جای یک قانون کاربردی در نظام پزشکی کشور خالی است که مشخص کند سن مناسب برای پزشکی و طبابت چند سال است.

در زمینه سن مناسب پزشک و دکتر، علی فتاحی بافقی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ، در یک مصاحبه بیان کرده است که ما ماده ۳۴ آیین‌نامه را داریم که در آن بیان می کند که پزشک باید توانایی روانی و جسمی لازم برای ادامه فعالیت داشته باشد. ولی مشکل اینجاست که مرجعی برای اندازه گیری این توانایی روانی و جسمی فعلاً وجود ندارد و شکایتی مبنی بر اشتباه پزشک و دکتر به خاطر کهولت سن دریافت نشده و یا تعداد آنها بسیار کم است.

بهزاد نبوی

بهزاد نبوی

یک دانشجوی پزشکی، عاشق علم پزشکی، و محقق و پژوهشگر در زمینه های مختلف پزشکی. دوست دارم نظرتو بدونم. لطف میکنی؟

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment