تجهیزات اتاق یک دکتر خوب چیست؟

در مقالات قبل، درباره عزیزانی که رشته پزشکی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند صحبت کردیم و متوجه شدیم که این عزیزان زحمت بسیار زیادی می‌کشند. مراحل بسیار زیادی را پشت سر می‌گذارند. آزمون های زیادی را سپری می کنند؛ تا نهایتاً در مرحله اول، به یک دکتر خوب عمومی تبدیل می‌شوند. پس از اینکه دانشجوی رشته پزشکی مدرک خود را گرفت، می تواند ادامه تحصیل بدهد و به تخصص و فوق تخصص رشته خود هم دست پیدا کند. ولی گاهی پیش می آید که شخص تصمیم میگیرد با مدرک پزشکی عمومی خود به طبابت بپردازد. در این مقاله بر آن شدیم تا ببینیم یک دکتر خوب عمومی از چه تجهیزاتی در اتاق خود استفاده می کند. به عبارت دیگر اگر یک پزشک عمومی که تازه مدارک خود را دریافت کرده بخواهد یک مطب بزند باید چه وسایلی را برای مطب خود تهیه کند .

قبل از اینکه تجهیزات مورد نیاز پزشک عمومی را بررسی کنیم، این نکته مهم به نظر می رسد که یک دکتر خوب از وسایل با کیفیت استفاده می کند. مخصوصاً در رشته هایی مثل رشته پزشکی که با جان انسان ها در ارتباط است. پس صرف نظر از قیمت، یک دکتر خوب تلاش می کند تا همواره بهترین کیفیت تجهیزات پزشکی را در مطب خود داشته باشد. در ادامه برخی از معمول ترین تجهیزات مورد نیاز در مطب یک دکتر عمومی را با هم بررسی می‌کنیم.

 تجهیزات معاینه

 گوشی پزشکی

معمول ترین وسیله ای که در هر مطبی یافت می شود، گوشی پزشکی است هر وقت اسمی از یک دکتر خوب برده می‌شود، همه ما تصویری از یک نفر را به ذهن می آوریم که روپوشی سفید به تن دارد و یک گوشی پزشکی در گردن خود انداخته است. این وسیله صدا را تقویت می کند و پزشک به وسیله آن می تواند به صدای قلب، ریه و گاهاً شکم بیمار گوش کند. با استفاده از گوشی پزشکی دکتر دیگر لازم نیست مثلا برای شنیدن صدای قلب، سر خود را بر روی بیمار بگذارد.

دماسنج طبی

وسیله ای ست که برای اندازه گیری دمای بدن افراد مورد استفاده قرار می گیرد. دماسنج طبی، دارای یک مخزن است که داخل آن از جیوه استفاده شده است و فقط از دمای ۳۵ تا ۴۲ درجه را می تواند اندازه گیری کند. این دماسنج ها در انواع زیر زبانی، زیربغلی و مقعدی وجود دارند. ویژگی یک دکتر خوب در استفاده از دماسنج طبی، اولا استفاده از نوع با کیفیت آن است و ثانیاً استریل کردن این وسیله بعد از هر بار مصرف است.

فشارسنج

پزشکان از وسیله‌ای به نام فشارسنج  برای اندازه گیری فشار خون افراد استفاده می کنند. این یکی از مهمترین وسایل تجهیزات پزشکی محسوب می شود. این وسیله دارای انواع جیوه ای، عقربه ای و دیجیتال است. فشارسنج جیوه ای همانند دماسنج طبی از جیوه برای اندازه گیری فشار خون استفاده می کند ولی به دلیل سمی بودن جیوه استفاده از این فشارسنج رو به کاهش است. فشارسنج عقربه ای به وسیله ی عقربه، به نمایش فشار افراد می پردازد. هر یک درجه در فشارسنج عقربه ای برابر با یک میلی متر جیوه در فشارسنج هی جیوه ای است. فشارسنج های دیجیتالی، جدیدا بسیار مرسوم شده اند و از دقت بسیار بالایی هم برخوردارند. با استفاده از یک فشارسنج دیجیتالی حتی افراد مبتدی هم می‌توانند به گرفتن فشارخون مشغول شوند. این دستگاه از انواع مچی و بازویی هستند.

تجهیزات دکتر خوب عمومی

چراغ قوه طبی

پزشکان و دکترهای عمومی برای معاینه بیمار، گاهاً به چراغ قوه احتیاج دارند. همه ما حداقل یک بار تجربه کرده ایم که یک پزشک برای معاینه وضعیت لوزه ها و گلوی ما از یک چوب بستنی و چراغ قوه استفاده کرده است. تفاوتی که چراغ قوه طبی با چراغ قوه های معمولی دارد صرفاً در اندازه آن است.

آبسلانگ

همان چوب بستنی که در مورد قبل درباره آن صحبت کردیم به این نام در میان پزشکان عمومی و دکترهای خوب معروف است. تقریباً در تمام مطب ها می توان این وسیله را نیز پیدا کرد. یک دکتر خوب با قرار دادن یک درپوش بر روی ظرف آبسلانگ همواره این وسیله را از غبار و میکروب های موجود در هوا حفظ می کند.

اتوسکوپ

این وسیله که پزشکان و هر دکتر خوبی پس از گذراندن مراحل رشته پزشکی از آن استفاده می کند، اتوسکوپ یا گوش بین است. گوش بین، وسیله‌ای است فلزی دارای چراغ قوه و ذره بین، که برای معاینه مجرای گوش خارجی و پرده گوش، مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمینه پزشکان باید تلاش کنند تا این وسیله را همواره به صورت ضدعفونی شده نگهداری کنند.

رتینوسکوپ

رتینوسکوپ، وسیله‌ای است که برای معاینه چشم استفاده میشود. البته این وسیله به دقت دستگاه بزرگی که در مطب چشم پزشکی می بینید نیست! و صرفاً می توان با آن یک معاینه ابتدایی از چشم به عمل آورد. این دستگاه می تواند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات چشم را در مرحله اول تشخیص دهد. با توجه به اینکه بعضی از بیماری ها بر روی چشم هم اثر میگذارند، یک دکتر خوب عمومی می تواند با معاینه چشم، بسیاری از انواع بیماری را تشخیص دهد و درمان مناسب را برای بیمار تجویز نماید.

ترازو

در بسیاری از مطب ها، ترازو وجود دارد. این ترازو معمولاً مجهز به وسیله اندازه گیری قد نیز هست. پزشک عمومی با اندازه گیری وزن و قد افراد با توجه به نسبت استاندارد این دو، می‌تواند رژیم غذایی افراد را مورد بررسی قرار دهد.

تجهیزات دیگری نیز معمولاً در مطب پزشک عمومی یافت می‌شوند. از جمله تجهیزات ترالی اورژانس و داروهای ترالی اورژانس که انشااله در مقالات بعدی به آنها می پردازیم.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment