آموزش اندازه گیری فشار خون

تمام معایناتی بر روی بیماران انجام می شود، برای اندازه گیری چهار علائم اصلی حیاتی است. این چهار علائم اصلی حیاتی عبارتند از: تعداد ضربان قلب یا همان تعداد نبض، تعداد تنفس، دمای بدن و فشار خون. در این پست می خواهیم به شما آموزش دهیم که چطور خودتان فشار خون خودتان را اندازه گیری کنید. همچنین می خواهیم بیان کنیم که چه فشار خونی، فشار خون مناسب به شمار می‌آید و فشار خون های بالا و پایین کدام هستند.

 فشار خون با دو عدد نشان داده می‌شود که واحد آن بر حسب میلی متر جیوه است و به صورت عامیانه به آن عدد بالا و عدد پایین فشار خون می گویند. ولی اسم اصلی عدد بالای فشار خون، فشار سیستول و عدد پایین، فشار دیاستول است.  

سه نوع دستگاه اندازه گیری فشار خون وجود دارد. دستگاه فشار خون جیوه ای، دستگاه فشار خون عقربه ای و دستگاه سنجش فشار خون دیجیتال. دو نوع دستگاه فشار خون جیوه ای و عقربه ای، گونه های قدیمی تری از دستگاه‌های سنجش فشار خون به شما می آیند. در این میان دستگاه فشار خون جیوه ای دقت بالاتری دارد، ولی به دلیل سمی بودن مایع جیوه استفاده از آن کمتر شده است. پس از دستگاه سنجش فشار خون جیوه‌ای، دستگاه سنجش فشار خون عقربه ای، بیشتر مورد استفاده پزشکان قرار می‌گیرد. فشارسنج های دیجیتال فشار سنجی خون را بسیار ساده کرده اند. ولی پزشکان و هر دکتر خوب باید نحوه کار با فشار سنج های دستی را هم به خوبی آموزش دیده و بلد باشد.

ممکن است شما تصور کنید، با به بازار آمدن فشار سنج های دیجیتالی، آنکه پزشکان اکثرا از فشارسنج های عقربه ای و جیوه استفاده می‌کنند، صرفاً برای اعتماد زایی برای بیماران است و جنبه نمایشی دارد. در صورتی که اینگونه نیست. دو دلیل اصلی وجود دارد که پزشکان با وجود سادگی سنجش فشار خون توسط فشارسنج های دیجیتالی، همچنان از فشارسنج های عقربه ای و جیوه استفاده می کنند و این  دستگاه جزء اولین تجهیزات پزشکی مورد نیاز هر دکتر است. اول آنکه پزشکان در زمان تحصیل از فشار سنج های کلاسیک استفاده کرده اند؛ و به آنها عادت کرده اند. دوم اینکه  فشارسنج های  

کلاسیک اطلاعات خیلی بیشتر از فشار خون را می‌تواند به یک دکتر خوب و با تجربه انتقال دهد. در حین فرایند اندازه گیری فشار خون یک پزشک خوب و یک دکتر ماهر، تقریباً می تواند هر ۴ عامل حیاتی که در معاینات عمومی اندازه گیری می شود را اندازه گیری کند. پس در اینجا متوجه می شویم که پزشکان تنها برای به اجرا گذاشتن یک حرکت نمایشی، از فشار سنج های پلاستیک استفاده نمی کنند. بلکه آنها واقعاً به استفاده از این فشارسنج ها نیاز دارند.

و اما در ادامه به آموزش سنجش فشارخون می پردازیم. ما فشارسنج های دیجیتال را بررسی می‌کنیم که استفاده از آنها ساده تر است. گذشته از سادگی فشارسنج های دیجیتال برای استفاده در مصارف خانگی مناسب تر هستند. چرا که فشار سنج های کلاسیک پس از مدتی احتیاج به کالیبره شدن دارند؛ که تخصص این کار فقط در اختیار پزشکان و دکتران ماهر و باتجربه است.

فشار سنج دیجیتال کاربلدان

دو نوع فشار سنج دیجیتال در بازار وجود دارد: فشار سنج های بازویی و فشارسنج های مچی. از نظر دقت، فشارسنج های بازویی دقت بالاتری دارند. و جوامع معتبر پزشکی بین المللی، تاکید به استفاده از فشارسنج های بازویی در خانه‌ها را دارند. از طرفی فشارسنج دیجیتال مچی، دارای مزایایی هستند. از قبیل این که در این فشارسنج ها، احتیاج به بستن بازوبند وجود ندارد و به راحتی در هر زمان و مکان می توان این فشارسنج ها را بر روی مچ نصب نمود و فشار خون را اندازه گیری کرد. این موضوع وقتی اهمیت خود را نشان می دهد که که بدانیم، بستن بازوبند فشارسنج های دیجیتال بازویی، کمی نیاز به دقت دارد و احتیاج هست که این بازوبند ها، نه زیاد سفت بسته شوند و نه شل باشند. مزایای دیگر فشارسنج های مچی قابلیت استفاده آنها برای افراد چاق است.

برای استفاده از فشارسنج های دیجیتال مچی، آنها را باید یک سانتیمتر بالاتر از قوزک مچ دست  بست. صفحه نمایشگر باید در جهت کف دست باشد. کف دست هم باید رو به بالا باشد. مچ دست و قلب باید در یک سطح باشند. محیط اندازه گیری فشار خون، باید آرام و ساکت باشد. فرد باید قبل از اندازه گیری ۵ دقیقه روی صندلی بنشیند و تا نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، شخص مورد نظر نباید سیگار یا نوشیدنی های دارای کافئین مصرف کرده باشد.

در مورد استفاده از فشارسنج های دیجیتال بازویی، همه چیز تقریبا،ً شبیه فشارسنج دیجیتال مچی است. با این تفاوت که بازوبند فشارسنج ها، بر روی بازو نصب میشوند و غیر از دقت، در زمینه میزان سفت بودن بازوبند، تمام چیزها به صورت اتومات انجام خواهد شد.

فشارسنج های دیجیتال دو عدد را نشان می دهند که همان فشار سیستولیک و فشار دیاستولیک است. در فشار خون طبیعی، عدد بزرگتر باید کمتر از ۱۲۰ و عدد کوچکتر باید کمتر از ۸۰ باشد. در فشار خون افزایش یافته، عدد بالاتر باید بین ۱۲۰ و ۱۲۹ و عدد کوچکتر باید کمتر از ۸۰ باشد. در فشار خون بالای مرحله ۱، عدد بزرگتر بین ۱۳۰ تا ۱۳۹ یا عدد کوچکتر بین ۸۰ تا ۸۹ قرار می گیرد. در فشار خون بالای مرحله ۲، عدد بزرگتر از ۱۴۰ بیشتر، یا عدد کوچکتر از ۹۰ بیشتر است. و در فشار خون بحرانی عدد بزرگتر، بزرگتر از ۱۸۰ می باشد؛ و یا عدد کوچک تر، بیشتر از ۱۲۰ خواهد بود. در مورد آخر شخص احتیاج به مراقبت های اضطراری دارد و فوراً باید به درمانگاه ها مراجعه نماید.

با تمام مسائلی که در زمینه فشار خون مطرح می‌شود. همواره به یاد داشته باشید که اصل در زمینه سلامت کل بدن، حال خوب شماست. همواره تلاش کنید در هر وضعیتی از زندگی به زیبایی های زندگی توجه کنید، تا نه تنها فشار خون شما در بهترین وضعیت خود قرار بگیرد، بلکه سلامت بر کل جسم و روان شما مستولی گردد.  

بهزاد نبوی

بهزاد نبوی

یک دانشجوی پزشکی، عاشق علم پزشکی، و محقق و پژوهشگر در زمینه های مختلف پزشکی. دوست دارم نظرتو بدونم. لطف میکنی؟

Comments

  • امیرعلی رحیم پور
    2022/01/30 at 8:33 ب.ظ

    بیشتر بنوسید

Add a comment